מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

עכשיו בכלא הצבאי 20/1/2009

- אנא הפיצו בתפוצה רחבה -

הסרבניות רז בר דוד ורון ומאיה יחיאלי וינד, מחותמות מכתב השמיניסטים 2008, נכלאו ל-14 ימים. נועם לבנה, מפעילי "אומץ לסרב", נעצר על-ידי המשטרה הצבאית החוקרת בגין סירובו, וסרבן מילואים נוסף שסירב להשתתף בתקיפה בעזה מרצה גם הוא תקופת מחבוש בת 14 ימים. פרטים מלאים והצעות פעולה – להלן.

 

מאיה יחיאלי וינדשתי סרבניות, רז בר דוד ורון, ומאיה יחיאלי וינד, מחותמות מכתב השמיניסטים 2008, הגיעו לתל-השומר ביום רביעי האחרון (14/1) ונידונו שתיהן ל-14 ימי מחבוש על סירובן להתגייס. לשתיהן נאמר שהכלא הצבאי לנשים מלא, ולכן הן הושארו בבסיס מיט"ב (לשעבר הבקו"ם) במשך כמה ימים, עד שלבסוף נכלאו אתמול (19/1).

זוהי תקופת הכליאה הרביעית של רז, והראשונה של מאיה, בת 19 מירושלים, שהכינה את ההצהרה הבאה לקראת כניסתה לכלא:

גם לי, כמו לאזרחים רבים אחרים, כאב לבקר את הפעילות הבלתי מוסרית של הצבא. אני חושבת שהקושי נבע מתחושת הזדהות עם חיילים בני גילי, הדומים לי במהותם. אך דווקא מתוך תובנה זו אני מסרבת להתגייס לצה"ל. איני יכולה להכיר באנושיותם של ישראלים אך לא בזו של פלשתינאים. דווקא מתוך תחושת אחראיות עמוקה לחברה בה גדלתי אני מסרבת לתרום למעגלי שפיכות הדמים.

 

אין אנו יכולים עוד לקרוא לצבא ישראל "צבא הגנה." צבא הגנה אינו כובש שטחים של עם אחר. צבא הגנה לא נותן יד לבניית ישובים זרים על אדמות אלה. צבא הגנה אינו מתעלם מזריקת אבנים של מתנחלים על אזרחים פלשתינאים ואינו ומונע מהם לעבוד את אדמותיהם ולפרנס את משפחותיהם. אלה לא מעשים של צבא הגנה.

 

לכיבוש אין כל יתרון הגנתי. ההפך הוא הנכון. הדיכוי המיותר של מיליוני בני אדם רק מביא להסלמה, לשנאה, ולהחרפת האלימות. אלימות הנה מעגל שמזין את עצמו. מעגל זה לא ייקטע עד שיקום אדם ויסרב באופן בלתי מתפשר לקחת בו חלק.

 

היום זה המעשה שאני עושה.

 

עמדותיי תקפות גם כן בנוגע לפעולה הנוכחית בעזה. אלימות אחת לא פותרת אלימות שנייה. מבצע זה הנו תוצר של הכיבוש של עזה לפני ההתנתקות ושל המצור שאחריה. אני כואבת מאד את המוות המיותר של פלשתינאים וישראלים בשני הצדדים.

 

שוב יצאנו למלחמת ברירה.

 

שתי הסרבניות צפיוית להשתחרר מן הכלא ב-29/1, וסביר שייכלאו שוב לאחר-מכן. ניתן לכתוב להן לכתובת הבאות:

מאיה יחיאלי וינד (מ.א. 5984305)

כלא 400

ד"צ 02447, צה"ל

פקס: 03-9579389

רז בר דוד ורון (מ.א. 6000383)

כלא 400

ד"צ 02447, צה"ל

פקס: 03-9579389

כיוון ששלטונות הכלא מעבירים דואר אל סרבנים באופן לא סדיר, אנו ממליצים לשלוח עותקים מהמכתבים גם באימייל לכתובת: shministim@gmail.com, והמכתבים יועברו לסרבניות במהלך ביקורים. המלצות נוספות לפעולה מפורטות להלן.

מאז תחילת המתקפה בעזה סירבו חיילי מילואים רבים לקחת בה חלק. ברוב המקרים הצבא נמנע מכליאתם. סרבן אחד, שלבקשת משפחתו איננו מוסרים מידע נוסף עליו, מרצה כרגע עונש מחבוש של 14 ימים.

מקרה נוסף הוא זה של נועם לבנה, קצין מילואים, ואחד מן הפעילים המרכזיים של תנועת "אומץ לסרב". נועם כבר נכלא בעבר על סירובו לשרת בשטחים הכבושים (ינואר 2001). הפעם, אולי משום שהצהרת הסירוב שלו זכתה להד תקשורתי, נקט הצבא בצעד חסר תקדים. נועם לבנה נעצר אתמול (19/1) על-ידי המשטרה הצבאית החוקרת. נעדכן על התפתחויות חשובות בעניינו בהמשך.

ידיעה המתמקדת בעניינו של נועם, אך מזכירה גם את מאיה ומוסיפה רקע נוסף, התפרסמה באתרYnet.

לפי דיווח תקשורתי אחר (ותודה למקס ווטס על שהפנה את תשומת ליבנו לידיעה), טייס מסוק, שזוהה כ"סרן אור" סירב להשתתף בהפצצת עזה. עם זאת, לא הצלחנו למצוא אישור כלשהו לנכונות הידיעה ממקורות אחרים, ומהימנותה מוטלת בספק.

לבסוף, הסרבנית תמר כץ והסרבן יובל אורון-אופיר קיבלו לאחרונה פטור משירות צבאי מטעמי בריאות, ואינם צפויים לתקופות כליאה נוספות. תודה לכל מי שפעלו בעניינם.

מה אפשר לעשות?

ראשית, אנא הפיצו הודעה זו ואת המידע הכלול בה בתפוצה רחבה ככל האפשר, לא רק באמצעות דואר אלקטרוני, אלא גם דרך אתרי אינטרנט, בתקשורת הקונבנציונלית, מפה לאוזן וכיו"ב. להלן עוד כמה סוגים של פעולות מומלצות.

1. אנא שלחו מכתבי תמיכה ופקסים לכתובת שצוינה לעיל

2. מכתבים לרשויות

מומלץ מאוד לשלוח מכתבי מחאה, רצוי בפקס, אל הגורמים הבאים:

מר אהוד ברק, שר הביטחון

משרד הביטחון

הקריה

תל-אביב 64743.

טל': 6975540 (03) או 6975423 (03)

פקס: 6976711 (03)

דוא"ל sar@mod.gov.il או pniot@mod.gov.il

רצוי לשלוח העתקים למפקד הכלא, לכתובת:

מפקד כלא 6,

ד"צ 01860, צה"ל

פקס: 04-9540580

עוד כתובת שימושית למשלוח פניות היא הפרקליט הצבאי הראשי:

אביחי מנדלבליט

הפרקליט הצבאי הראשי

מִפְקדת הפרקליטות הצבאית הראשית

ד"צ 9605

צה"ל

פקס: 5694370 (03)

חשוב במיוחד לשלוח מכתבי מחאה למפקד מיט"ב (לשעבר בקו"ם), כיוון שבידיו תימצא בסופו של דבר ההחלטה כמה פעמים נוספות ישבו הסרבניםות בכלא לפני שישוחררו סופית. אותו קצין אחראי גם להפעלתה של "וועדת המצפון":

גדי אגמון

מפקד מיט"ב

תל-השומר

ד"צ 02718

צה"ל

פקס: 7376052 (03)

להלן מכתב לדוגמה, שניתן להשתמש בו, או בטקסט שונה, במשלוח המכתבים. מומלץ בהחלט להכניס בנוסח שינויים לפי ראות עיניכם:

א.ג.נ.,

נודע לי כי [שם ומספר אישי], סרבןית מצפון, נשפטה על סירובוה המצפוני לשירות צבאי ומוחזקת ב[כלא 6 כלא 400] בגין סירובוה המצפוני לשרת בצבא.

כליאתם של סרבני מצפון דוגמת [שם] מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל זכויות אדם בסיסיות.

על-כן אני פונה אליך בדרישה לשחרר את [שם] לאלתר, ולהימנע מכליאתוה בעתיד. כמו כן, אני פונה אליך בדרישה שתפעל למניעת הישנותם של מקרים דומים. על המערכת שבראשה אתה עומד לנהוג להבא כבוד אנושי בסיסי בסרבניות וסרבני מצפון, ובכל יצור אנוש.

בברכה,

נשמח מאוד לקבל העתקים מהמכתבים שנשלחים לכתובתsupport.refusers.israel@gmail.com כדי לוודא שהם מגיעים ליעדם

3. מכתבים לכלי תקשורת

כתיבה של מכתבים ומאמרי דעה בעיתונות והבעת דעה בעניין בתכניות מאזינים ברדיו יכולים לסייע למאמצינו להביא את עניינם של הכלואים לידיעת הציבור בארץ ולהפעיל לחץ, בעקיפין, אך ביעילות רבה, על רשויות הצבא להפסיק את כליאתם.

נמשיך לעדכן על התפתחויות נוספות.