מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

אלימות משטרתית ומעצרים בהפגנת תמיכה בפרופיל חדש

אתמול, עשרות רבות של פעילות ופעילים הפגינו מול תחנת המשטרה בה מתנהלת חקירת פרופיל חדש. המשטרה פיזרה את ההפגנה באלימות רבה ועצרה שמונה פעילות ופעילים. שופט שראה את העצורים בבוקר ביקר את המשטרה ושיחרר את העצורות.

המשטרה פיזרה את ההפגנה על ידי יחידת יס"ם (יחידת סיור מיוחדת). השוטרים דחפו את המפגינים הלא אלימים ועצרו 8 מהם. לטענת אחת העצורות היא הותקפה על ידי חמישה שוטרים. לדבריה "חלקם בעטו בי, חלקם מאחור. יש לי כל מיני סימנים על הגוף", היא הוסיפה ואמרה, "הם דחפו אותי ואזקו אותי וככה השאירו אותי איזה רבע שעה עד ששחררו אותי מהאזיקים. זו הייתה תקיפה קשה.

המשטרה דרשה כי ארבע מן העצורים יפקידו ערבות כספית, וכי הדרישה לערבות כספית מחייבת את המשטרה לעצור את החשודים עד שיראו שופט בבוקר. בתגובה לדרישת המשטרה החליטו כל העצורים להישאר במעצר לאות סולידאריות. בבוקר השופט התורן, ישי קורן, ביקר את המשטרה. השופט הטיל בספק את טענת המשטרה כי הייתה חייבת להשאיר את הפעילים במעצר למרות שהסכימו על תנאי המעצר. כמו כן השופט החליט כי העצורים לא יפקידו ערבויות כספיות וישוחררו באופן מיידי.

24 ארגונים פמניסטים קראו ליועץ המשפטי לממשלה "להפסיק באופן מיידי את החקירה, את ניסיונות ההפחדה ואת כל הניסיונות לדיכוי ולרדיפה של פעילים ופעילות פוליטיים".

"כפעילות נגד מדיניות ישראל וממשלתה ולמען חברה צודקת", הוסיפו הפעילות, "איננו מתכוונות להשתתק אל מול הרדיפה. להפך, ניאבק בקול רם על עמדותינו ונמשיך לקיים אופוזיציה אזרחית. מי שמעיזים היום לחקור את פעילי ופעילות פרופיל חדש – יצטרכו להתמודד עם כולנו".

לדבריהן, הן יזמו את המחאה "לאור החלטתה היועץ המשפטי לממשלה לצאת בהתקפה מאורגנת על חופש הביטוי, ההתארגנות והמצפון באמצעות מעצר וחקירה של פעילים ופעילות פוליטיים". בהצהרה ששחררו הפעילות רשמו: "אנו עומדות בתוקף על הזכות להביע מחאה נגד הצבאיות והכוחנות בחברה הישראלית, ומביעות שאט נפש לנוכח ניסיונות להשתיקה. אנו צופות בחרדה במתקפה על הזכויות והחירויות האזרחיות של פלסטינים ויהודים בישראל, אשר התגברה מאז המתקפה על עזה בינואר השנה".

24 האירגונים הם: קואליציית נשים לשלום, כיאן, מרכז אלטופולה, אסוואת, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, איתך-מעכי, אשה לאשה, קול האשה, בת שלום, מחסום ווטש, האם החמישית, נשים נגד אלימות, מרכז מהות, תנועת אחותי, מרכז תמורה, פור"ה, סבאיה, אל"ה – קמפוס ת"א,  סביבה תומכת, ניסאן, תנד"י, ו WILPF.

כתבה של אתר וואלה! על ביקורת השופט: "עצירת המפגינים לכל הלילה-אינה תקינה"