מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

פרופיל חדש נחקרת

רבים מכם כבר שמעו:

 

לאחרונה חלה החמרה חדה בניסיון המתמשך של רשויות המדינה להציג את תנועת פרופיל חדש כגורם פלילי, ניסיון שנפתח בספטמבר 2008, בהודעת היועץ המשפטי לממשלה על חקירה פלילית של התנועה. בעשרים ושישה באפריל, ערב יום הזיכרון, משטרת ישראל הפיקה מופע תיאטרון פוליטי. היא "פשטה" – כך בהודעתה לעיתונות – על בתי שישה פעילים ופעילות במקומות שונים בישראל, כאילו עמדה מולה "משפחת פשע" מסוכנת, וזימנה את הפעילים לחקירה. תוך ניצול ציני של האבל הטקסי ומטעני יום הזיכרון לחללי הצבא, המשטרה סימנה בפעולתה אנשים המערערים על המשקל המוגזם של צבא וצבאיות בחברה האזרחית בישראל והדירה אותם מהקהילה הלגיטימית.

 

תנועת פרופיל חדש פרסמה מייד הודעה לעיתונות. תוך יום, גם "קול יהודי לשלום", ארגון הפועל בארה"ב, יצא בקריאה לפעולה דחופה של תומכיו וחבריו.

 

פעילות ופעילי פרופיל חדש שעוכבו לחקירה שוחררו בערבות ובתנאים מגבילים; המחשבים האישיים שלהם הוחרמו ונשארו במשך חודש בידי המשטרה. במהלך הימים הבאים, המשטרה המשיכה לזמן פעילות ופעילים נוספים לחקירה.

 

בהמשך תוכלו לקרוא כיצד אנו מבינות את מסע הדיכוי שעורכת הממשלה לצד בקשה מצידנו, פרופיל חדש, לתמיכה. אנחנו זקוקות לכן ומעריכות מאוד כל תמיכה שתוכלו להציע.

 

מלחמה נגד הנוער

הניסיון להציג את העשייה של פרופיל חדש כפעילות פלילית משקף לא פחות מאשר מלחמה שהכריזה המדינה נגד הנוער. היום, מספרים גואים של צעירות וצעירים בישראל לא מסוגלים, או לא מוכנים, לקבל באמון את הצו הישראלי השחוק: "אין ברירה". על אף חובת הגיוס החוקית, למעלה מחמישים אחוז מבין החייבים בגיוס בכל מחזור לא מתגייסים בכלל או משתחררים מוקדם. למרות שהחוק הישראלי לא מגן בהסדר מפורש על חופש המצפון ועל הזכות לסרב מטעמי מצפון, הדור הצעיר במדינה מצביע ברגליים.

 

פרופיל חדש נחקרת עקב "החששות הגוברים של הממסד הביטחוני מפני המגמה של השתמטות מגיוס החובה" וכבר "בחודש יולי 2007 הצהירו שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי כי יילחמו במגמה זו" ("הארץ", 27 באפריל 2009). אין ספק שלא פרופיל חדש היא זו שמטרידה אותם; היא שעיר לעזאזל נוח ונראה לעין שישמש, לתקוותם, להרתעה והפחדה של נמנעים עתידיים מגיוס, צעירים שמוכפשים בפיהם בכינוי "משתמטים". המדינה הכריזה מלחמה על אלפים רבים המתנגדים לגיוס במפורש או בפועל, המסרבות ומסרבים להעמיד את גופם, את נפשם ואת מוסריותם לשירות פוליטיקאים חסרי חזון.

 

המלחמה של ישראל בנוער שלה מתנהלת בתוך הקשר רחב יותר של דיכוי גובר והולך של התנגדות פוליטית. מאות פעילים, רובם פלסטינים אזרחי ישראל, נעצרו על מחאתם נגד התקפת ישראל על עזה בינואר 2009. חלק מהם עדיין עצורים. מפגינים לא אלימים נגד המפלצת זוללת האדמות שישראל מקימה בגדה המערבית, "חומת ההפרדה", הם מטרה קבועה לאש רצחנית. לפני כמה שבועות בלבד, באסם איבראהים אבו רחמה מהכפר בלעין, נהרג בידי חיילים ומספר ההרוגים הפלסטינים בהפגנות נגד החומה הגיע בכך לשמונה-עשר.

 

לרוב, אין שום השוואה בין אמצעי הדיכוי שמפעילים השלטונות על פעילות ופעילים יהודים ובין אלה שהם מפעילים על פלסטינים; לא במידת האטימות ושרירות הלב ולא ברמת האלימות. ובכל זאת, חיזיון הדיכוי הפוליטי המתנהל נגד פרופיל חדש הוא בעל חשיבות גדולה, משום ש—

 

  • כל מעשה דיכוי הוא חשוב וחשוב להתנגד לו.

 

  • דיכוי המופעל בישראל נגד קבוצת פמיניסטיות יהודיות ממעמד הביניים, חלקן גם מבוגרות יחסית, נראה יותר לעין בקרב הקהל הרחב ויכול לחשוף את מרקם האישומים המופרכים והשקרים שבונים אותו, תוך גילוי מוחשי של מציאות הדיכוי לעיני מי שלא הכיר בו קודם.

 

  • על כף המאזניים מוטלים, שוב, עתיד הזכויות והחופש של כל מי שחי בישראל/פלסטין.

 

  • בהתנגדות הזאת תלויים חיי הצעירות הצעירים שהמדינה יצאה למלחמה נגדם.

 

רבים מכן ומכם כבר הכירו בחומרת ההתפתחות הנוכחית. כתבתם לנו מכתבי תמיכה וסולידאריות. שאלתן איך אפשר לספק עזרה ממשית. אין ספק שרשתות עמידות ובנות קיימא של תמיכה-ומחאה חיוניות כדי לעצור את האנטי-דמוקרטיה ההרסנית השולטת היום בגלוי בישראל/פלסטין. כל פעולה שתוכלו לנקוט, קטנה כגדולה, חשובה לנו מאוד. אנחנו זקוקות לכם היום ובחודשים ובשנים שיבואו.

 

מה אפשר לעשות?

 

קיבצנו רשימה של הצעות מעשיות:

 

1. לכתוב מכתב מחאה קצר לרשויות; בהמשך יש רשימת כתובות למשלוח.

 

2. להתקשר אישית לעיתונאים, להעביר להם חומרים רלבנטיים ולהציע לראיין פעילות ופעילים מפרופיל חדש בתקשורת המקומית או הארצית; לתיאום ראיונות שלחו אימיילים לכתובת: nppr@newprofile.org

 

3. לארגן חוג בית או פגישה בקהילה כדי לשמוע על ההידרדרות הנוכחית ועל השימוש-לרעה במשטרה ובבתי המשפט למטרות פוליטיות מובהקות על מנת לחנוק קולות התנגדות לגיטימיים. מנגנון ההשתקה מופעל כבר מזמן ובאלימות רבה על פלסטינים אזרחי ישראל ועכשיו גם במידה הולכת ומחמירה על פעילי שלום יהודים.

 

4. להביא דוברות שלנו לקהלים שונים בארץ ובחו"ל (כולל באמצעות שיחות וועידה ודרך האינטרנט).

 

5. לארגן פעולות מחאה נגד השתקת קולות ההתנגדות בישראל.

 

6. לכתוב מכתבי מחאה קצרים לעיתונות. בהמשך יש רשימת כתובות. אנא שלחו לנו עותק של המכתב לכתובת nppr@newprofile.org.

 

7. לכתוב מאמר דעה; אתם מוזמנים להיעזר בנו כדי לנסות לפרסם אותו. פנו לכתובתנו:nppr@newprofile.org.

 

8. להפיץ את ההודעה לעיתונות של פרופיל חדש, ובכלל מידע על החקירה, בקרב ידידים, בני משפחה, מכרים, פעילים אחרים, במקום העבודה, במרכזים קהילתיים, במוסדות חינוך, בקבוצות פעילים, ולבקש מכל אחד להעביר אותם הלאה.

 

9. ליצור קשר עם ארגונים שעשויים להתעניין בנושא ולהזמין אותם לתכנן עשייה משותפת.

 

10. אם את חיה בחו"ל: לעזור בארגון מסע הרצאות של פעילת פרופיל חדש, רצוי בשיתוף עם פעילת שלום פלסטינית, שיתמקד בהחנקת קולות התנגדות בידי ישראל.

 

11. להצטרף לאחת היוזמות של ארגונים בחו"ל לתמיכה בפרופיל חדש (כמו זו של ארגון "קול יהודי לשלום"זו של War Resisters’ International או זו של ה-Refuser Solidarity Network).

 

12. לארגן פניה לנבחרי ציבור תוך תביעה להפסיק את הרדיפה של פעילי שמאל בכלל ושל פרופיל חדש בפרט.

 

13. להוסיף רעיונות יצירתיים משלך לרשימה זו ולשתף אותנו (בכתובתnppr@newprofile.org).

 

14. לתרום סכום כסף כלשהו לתנועת פרופיל חדש, שיסייע לנו לכסות הוצאות משפטיות ולהגיב באופן יעיל יותר למסע נגדנו בתקשורת.

 

רשימת כתובות למשלוח מכתבים

 

מנחם מזוז,
היועץ המשפטי לממשלה,
רח' סלאח א-דין 29,
ת"ד 49029,
ירושלים 91490.
פקס: 02-6467001
דוא"ל: 
menim@justice.gov.il

 

בנימין נתניהו,
ראש הממשלה,
משרד ראש הממשלה,
רח' קפלן 3,
ירושלים 91919.
פקס: 02-5664838
דוא"ל: 
PMO.HEB@it.pmo.gov.il
טופס פניות באינטרנט:
http://www.pmo.gov.il/PMO/Public+Applications/PublicApplications

 

יצחק אהרונוביץ',
השר לביטחון פנים,
המשרד לביטחון פנים,
ת"ד 18182,
ירושלים 91181.
פקס: 02-5811551
דוא"ל: 
sar@mops.gov.il

 

יעקב נאמן,
שר המשפטים,
משרד המשפטים,

רח' סלאח א-דין 29,
ת"ד 49029,
ירושלים 91490.
פקס: 
02-6287757
דוא"ל: 
sar@justice.gov.il

 

דודי כהן,
מפכ"ל המשטרה,
משטרת ישראל – המטה הארצי,
ירושלים 91906.

 

רשימת כתובות של כלי תקשורת בישראל

 

ידיעות אחרונות: tgoovot@yedioth.co.il

 

מעריב: editor@maariv.co.il

 

הארץ (יש לשלוח לכל אחת מהכתובות):

Letters@haaretz.co.il

editor@haaretz.co.il

feedback@haaretz.co.il

musaf@haaretz.co.il

weekend@haaretz.co.il

saram@haaretz.co.il

gadi.lahav@haaretz.co.il

liron.meroz@haaretz.co.il

Osnat.kohali@themarker.com

 

Y-net (מאמרי דעה): opinions@y-i.co.il

 

 

ואללה (מאמרי דעה): newsdesk@walla.net.il