מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

מכתב לשרת החינוך

לכבוד שרת החינוך
הגברת יולי תמיר

הנדון: ביטול מיזם "דרך ארץ ושמיים"

הופתענו לקרוא באמצעי התקשורת כי ביום רביעי, 26 במרץ 2008, י"ט באדר ב’ תשס"ח, יערך פרויקט חינוכי ראשון מסוגו – "דרך ארץ ושמיים", במסגרתו יגיעו 8,000 מפקדים מיחידות שונות, לכ-400 בתי ספר על יסודיים ברחבי הארץ על מנת "להצדיע, להוקיר ולהודות למערכת החינוך ולמורי ישראל".
עוד יותר נדהמנו לקרוא את תגובתך לפיה "יוזמה ברוכה זו תביא אל קדמת הבמה בדרך בלתי אמצעית את השיח אודות ערכים, הישגים ושייכות לאומית. מיזם זה, יוכל לחבר בקשר מיוחד בוגרים וצעירים, אנשי חינוך ואנשי צבא לדיון משותף סביב הנושא הקרוב ללב כולם - החברה הישראלית".

השאלה מרכזית שצריכה להישאל היא – מדוע, באיזו זכות ואילו אינטרסים משרתת הכנסתה של המערכת הצבאית לתוך מערכת החינוך? הצבא, שהינו מערכת כוחנית, שוביניסטית והירארכית (או בעלת ערכים אוטוריטריים/לא דמוקרטיים/משהו בסגנון), שממילא תפקידו החברתי מורחב אלפי מונים מתפקידו המקורי, חודר לכל תחומי החיים הפוליטיים, האזרחיים והכלכליים. הצבא לא צריך להיות זה ש"מצדיע למערכת החינוך" ולקבל כרטיס כניסה חופשי לבתי הספר ברחבי הארץ. כניסת הקצינים לבתי הספר מהווה ניצול של הסמכות הבית ספרית והצבאית בו זמנית למען מטרות בלתי ראויות.

איזה דיון משותף יכול לצמוח דווקא מהמפגש הזה? האם הצבא מתאפיין בפתיחותו ובעידוד חופש מידע ומחשבה? אנו חושבים שבישראל צריכה להתפתח חברה אזרחית חזקה, פתוחה המקדמת ערכים של שוויון, צדק חברתי, שלום ופלורליזם. אנו סבורים שהכנסתה של המערכת הצבאית לתוך מערכת החינוך פוגעת ומסוכנת לכיוון חשוב זה. אנו רוצים חברה שאינה מפקידה את החינוך לערכים בידי אנשי צבא אשר מובלים על ידי מערכת ערכים מאוד מסוימת, לאומית וביטחונית, החוסם אפשרויות אחרות לחשיבה ולפעולה.

דיון מהסוג שאנו מדברים עליו, המקדם ערכים חברתיים ואזרחיים פוזיטיביים ודמוקרטיים, ניתן וראוי לקיים בבתי הספר. אנו נשמח להציע תוכנית חליפית שתקדם ערכים שכאלה בבתי הספר, ותתבסס על אזרחיות ואזרחים בעלי ניסיון וידע רב בעבודה חברתית למען שיפורה ושינוייה של מדינת ישראל.

לאור כל זאת אנו דורשים את ביטולה של התוכנית "דרך שמיים וארץ" לאלתר וכל תוכנית אחרת המשתמשת בבתי הספר ככר להרחבת ההשפעה הצבאית על החברה הישראלית. במקום זאת אנו מציעות לייסד ולהעמיק תוכניות לימוד המבוססות על ערכים אזרחיים וחברתיים.

בכבוד רב,
פרופיל חדש – התנועה לאזרוח החברה בישראל