מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

ביקורת חריפה על מכתב הסירוב של 13 לוחמי סיירת מטכ"ל

אנשי מילואים של סיירת מטכ"ל חתמו אמש (ראשון) על מכתב בו הם מודיעים על סירובם לשרת בשטחים. המכתב הגיע אמש ללשכת ראש הממשלה, אריאל שרון. מלשכתו של שרון לא הגיבו על המכתב. בין החותמים תשעה לוחמים בשירות מילואים פעיל ביחידה. בכיר החותמים הוא קצין בדרגת רב סרן.

במכתב כותבים הלוחמים לראש הממשלה: "אנו אומרים לך היום - לא ניתן עוד את ידינו לשלטון הדיכוי בשטחים ולשלילת זכויות האדם ממיליוני הפלשתינאים, ולא נשמש עוד חומת מגן למסע ההתנחלויות". עוד כותבים הלוחמים: "לא נשחית עוד את צלם האנוש שבנו במשימות צבא כיבוש. זה מכבר חצינו את גבול הלוחמים על צדקת דרכם ובאנו אל גבול הלוחמים לדיכוי עם אחר. גבול זה לא נחצה עוד".

זו יוזמה ראשונה של סרבנים מאז מכתב הטייסים בספטמבר. ככלל ממעטת הסיירת לפעול בשטחים, אולם ליוזמה יש בכל זאת משקל בשל מעמדה של הסיירת כיחידה מובחרת. יאיר, אחד החותמים אמר ל"הארץ" כי הוא וחבריו עסקו בסוגייה בשבועות האחרונים בעקבות יוזמת הטייסים. לדבריו, הם מודעים לכך שצה"ל מתכוון להדיחם משירות פעיל ביחידה "זה עצוב, אבל לא יכולנו לעמוד עוד מנגד".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חמור שאנשי מילואים משתמשים בעברם הצבאי ובשם היחידה שלהם לצורך ביטוי דיעותיהם הפוליטיות".

יוצאי סיירת מטכ"ל במערכת הפוליטית יצאו הערב נגד מכתב הסרבנות. ראש הממשלה לשעבר ומפקד הסיירת לשעבר, אהוד ברק, קרא הערב לחותמי המכתב לחזור בהם מהסירוב "מיד". לדבריו מדובר בשגיאה חמורה אך "לא מאוחר וחשוב לחזור ממנה. בדמוקרטיה אין מקום לסרבנות משום שהממשלה הנבחרת היא מקור ההנחיות לצבא. ככל שאנו חולקים על מדיניותה ההססנית, המבולבלת והמסכנת את ישראל של ממשלת שרון, חיוני לנהל את המאבק בתוך המערכת הציבורית ואל מול צה"ל המגן על כולנו. לכל חייל שמורה הזכות ואף חובה לסרב פקודה בלתי חוקית בעליל, אך אני משוכנע כי צה"ל, תחת שרביטו של הרמטכ"ל משה יעלון, לעולם לא ייתן ידו במתן פקודות בלתי חוקיות בעליל לחיילי צה"ל, כולל חיילי סיירת מטכ"ל".

ח"כ מתן וילנאי (עבודה), אלוף (מיל) ששימש בעבר כסגן מפקד סיירת מטכ"ל אמר: "סרבנות הינה תופעה שלא ניתן להשלים איתה בשום אופן. לא ניתן להתכחש לכך כי אין מדובר במקרים בודדים אלא בתופעה הנובעת מתחושת חוסר התכלית ממדיניות הממשלה". ח"כ דני יתום (עבודה) אלוף (מיל), יוצא סיירת מטכ"ל, אמר: "הסרבנות פוגעת בחוסן החברתי. אני מגנה כל סוג של סרבנות. אף אדם או קבוצה אינם רשאים לקבוע איזה משימות יבצעו". לדבריו, "ממשלת ישראל חייבת להיות קשובה למצוקה שמשודרת מקבוצות איכות כמו הטייסים וסיירת מטכ"ל, ולבחון את דרכה".

ח"כ אופיר פינס (עבודה) וח"כ יוסי שריד (מרצ) אמרו בתגובה כי הם מתנגדים לסרבנות במישור העקרוני. פינס אמר כי לאור המכתב יש לקיים דיון ברציני בעניין. לטענת שריד, האחריות לסירוב מוטלת על הממשלה. יו"ר המפד"ל, אפי איתם, אמר כי הוא רואה במכתב ביטוי לשבר בחברה הישראלית וכי הוא צופה שגל הסרבנות יגבר.

שר האוצר בנימין נתניהו, יוצא סיירת מטכ"ל, אמר כי "אם אנשים יקבעו את שירותם הצבאי לפי דיעותיהם הפוליטיות מימין ומשמאל, לא יישאר לנו צבא ולא תשאר לנו מדינה". אליק רון, לשעבר מפקד המחוז הצפוני של המשטרה ויוצא סיירת מטכ"ל, יצא אף הוא נגד המכתב. לרון בן שישב בכלא הצבאי בעקבות סרבנותו לשרת בשטחים