מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

התנצחות בין התובע לנאשמים במשפט חמשת סרבני המצפון בבית הדין הצבאי ביפו

פורום הורי הסרבנים

הודעה לעיתונות 20.10.2003

התנצחות בין התובע לנאשמים במשפט חמשת סרבני המצפון בבית הדין הצבאי ביפו.
הנאשמים חזרו שוב ושוב על עמדתם: בשום אופן לא נתגייס לצבא כיבוש

התנצחות ממושכת בין התובע לבין הנאשמים ליוותה את הדיון הממושך שהתנהל היום בבית הדין הצבאי ביפו, שם נחקרו בחקירה נגדית שימרי צמרת, אדם מאור ונועם בהט - שלושה מבין חמשת הצעירים העומדים לדין צבאי על סירובם להתגייס לצבא כיבוש. אולם המשפט היה מלא מפה לפה בקרוביהם וחבריהם של הסרבנים הצעירים. באולם נכחו נציגים של התקשורת הבינלאומית, ח"כ עיסאם מחול מחד"ש וכן משקיפים מטעם מועצת הכנסיות העולמית שמרכזה בג'נבה, אשר סיפרו כי באו לארץ לקדם שלום והנה בין ישראלים ופלסטינים ואמרו כי הסרבנים הישראלים זוכים לתשומת לב רבה באירופה.

התובע, סרן ירון קוסטליץ, הצטייד לקראת הדיון במסמכים של תנועות הסרבנים השונות, הודעות לעיתונות וכרוזים וכן נוסח יומן הכלא של הסרבן שימרי צמרת המתפרסם בקביעות באתר "וואלה" באינטרנט ({ HYPERLINK http://e.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=category&path=225) }http://e.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=category&path=225). קוסטליץ הרבה לצטט ממסמכים אלה בניסיון לערער את עמדתם של הסרבנים, ונכנס לויכוחים ממושכים עמם, כאשר מדי פעם התערבה נציגת ההגנה עו"ד סמדר בן נתן ביקשה מבית הדין לפסול שאלות וקווי חקירה בלתי רלוונטייים, ואף אב בית הדין סא"ל אבי לוי הרבה להתערב בחקירה ולשאול את הנאשמים שאלות משלו.

התובע ניסה לבסס בחקירה את טיעונו כי סירוב להתגייס בשל התנגדות לכיבוש אינו נחשב כסירוב מטעמי מצפון. "איני מוכן להסכים לכך ששולחים את חברי לסכן את חייהם במלחמת ברירה, למען הכיבוש. פעולות צה"ל בשטחים הכבושים נוגדות את החוק הבינלאומי" ענה הסרבן שימרי צמרת. "האם אתה משפטן שתקבע מה נוגד את החוק הבינלאומי" הקשה התובע שטען כי בית המשפט העליון אישר את כל פעולות בצה"ל בשטחים. צמרת חלק על כך והזכיר כי בית המשפט העליון קבע שעינוי אסירים בידי השב"כ הוא בלתי חוקי, והזכיר גם כי משפטנים בינלאומיים בעלי שם קבעו שצה"ל אחראי להפרות חמורות של אמנת ג'נבה. "לגבי עצמי - גם אם בג"צ יקבע שהסירוב שלי בלתי חוקי, אני אמשיך לסרב להתגייס לצבא הכיבוש - בדיוק כמו שאם בג"צ יחייב יהודי דתי לאכול חזיר, הוא בכל זאת יסרב לאכול את המאכל הזה" אמר.

בחקירה השניה בישיבת היום, היקשה התובע על הסרבן אדם מאור: "האם ישנן נסיבות כלשהן בהן היית מוכן להתגייס?" והנאשם ענה: "צה"ל הפסיק להיות צבא הגנה ומשמש כצבא כיבוש. מעשי הצבא בלתי מוסריים ולא אוכל לחיות עם עצמי אם אקח בהם חלק. אילו השתכנעתי שהממשלה עשתה כל מה שאפשר כדי להגיע לשלום ואין ברירה אחרת, אולי הייתי מתגייס, אבל אני משוכנע בדיוק בהיפך - יש אפשרות להגיע לשלום ע"י סיום הכיבוש, והממשלה היא המסרבת ללכת בדרך הזאת".

בפני הסרבן נועם בהט הציג התובע מכתבים ששיגר לרשויות הצבא לפני גיוסו, ושאל "מדוע במכתבים האלה לא הזכרת את התנגדותך לכיבוש?". בהט ענה "אכן, לקח לי זמן להתגבר על שטיפת המוח של מערכת החינו בארץ, שמציגה את המצב כאילו מדינת ישראל אינה אחראית בכלום להמשך הסכסוך. חשבתי בהתחלה להתגייס לצבא ולשרת בחיל החינוך כדי לסייע לחיילים המגיעים לצבא בלי ידע בסיסי, פעילות שבה כבר צברתי ניסיון לא מעט. אולם מחברים שגויסו לפני שמעתי דברים מזעזעים ממקור ראשון על מעשי הצבא בשטחים. למשל על מה שנקרא 'נוהל שכן', כלומר אילוץ תושבים פלסטינים להיות מגינים חיים לחיילי צה"ל, שמעתי הרבה לפני שזה פורסם בעיתונות. בהדרגה הבנתי שגם אם אקבל תפקיד חינוכי ולא אשלח לשטחים בעצמי, עיקר תפקידי יהיה לחזק את הקשר של חיילים משכבות המצוקה אל המערכת הצבאית ולאפשר לצבא לשלוח אותם לשטחים הכבושים ולשרת את מערכת הכיבוש. אני עדיין מוכן ומזומן לתרום שלוש שנים לחברה הישראלית בעבודה חינוכית, אולם אך ורק במסגרת אזרחית".

בהמשך שאל התובע את נועם בהט על הודעה לעיתונות שפרסם בתחילת השנה, כאשר קיים שביתת רעב בתא כלאו. "בהודעה טענת שאתה נרדף בשל דעותיך. האם אתה עומד מאחורי טענה זאת?" שאל התובע. "כן, בהחלט" השיב בהט. "בצבא יש נוהל שחייל שמסרב להתגייס ויושב כתשעים יום בכלא מגיע אחר כך לועדת אי התאמה ומשתחרר מהצבא. קצינה שאיתה דיברתי בבקו"ם אישרה שיש נוהל כזה ואני יודע על בחור שגויס יחד איתי והוא כבר מזמן השתחרר - מפני שהוא לא הציג סיבות מצפוניות לסירובו להתגייס אלא רק בעיות אישיות. רק נגד סרבני מצפון שמביעים את דעותיהם בגלוי, הצבא נוקט מדיניות קשוחה וכך הגעתי לבית הדן הזה ולמעצר שנמשך כבר יותר משנה" אמר.

בדיון היום הסתיים שלב העדויות במשפטם של חמשת סרבני הכיבוש. בישיבה הבאה, שתתקיים ב4- לנובמבר, יתחילו טיעוני הסיכום של התביעה וההגנה. בינתיים מצפה הסרבן הפציפיסט יוני בן ארצי לגזר דינו במשפט אחר המתנהל באותו בית דין. בינתיים, במהלך הישיבה נודע כי היום הגיע לבסיס הבקו"ם סרבן נוסף מחותמי "מכתב השמיניסטים", מ.ב., אשר הודיע על סירובו להתגייס מטעמי מצפון ונשלח למעצר. בנוסף, שלושה צעירים שסירבו להתגייס יוצאים ונכנסים לכלא בתקופות מחבוש מצטברות והולכות, וכן נמצאים בכלא 4 ו-6 הצבאיים ארבעה אנשי מילואים שסירבו לשרת בשטחים הכבושים.